Zdjęcia niczym z polaroida wracają do łask!

W dobie aparatów cyfrowych nieco zapomnieliśmy, jak bardzo zdjęcia z polaroida oddawały klimat zdjęcia. Jeśli jesteśmy fanami Instagrama, to możemy nałożyć efekt na zdjęcie z polaroida. Możemy oczywiście korzystać z programów graficznych, ale żeby obrobić w taki sposób zdjęcie potrzeba jest odpowiednia wiedza. Aplikacje mobilne robią to za nas za pomocą kilku filtrów.

Krótka historia polaroida

Polaroid jest aparatem, który umożliwiał natychmiastowe wywołanie zrobionego zdjęcia. Firma Polaroid w latach 90 była najpopularniejszą marką aparatów natychmiastowych. Niestety w roku 2008 nastąpiła ekspansja aparatów cyfrowych, co było wystarczającym powodem, aby przestać produkować aparaty natychmiastowe. W tym też roku została odkupiona przez naszego rodaka W. Smołokowskiego. Dziś aparaty Polaroida wciąż są w obiegu w niektórych środowiskach, zwłaszcza wśród pasjonatów fotografii.

Jak uzyskać efekt polaroida na zdjęciu cyfrowym?

Styl retro możemy uzyskać za pomocą różnych aplikacji mobilnych, które różnią się pomiędzy sobą chociażby różnymi filtrami. Jeśli chcemy, aby zdjęcie było bardziej podniszczone, to wybieram,y filtr z widocznymi rysami na zdjęciu. Jedną z takich aplikacji jest Polamatic. Do wyboru mamy nie tylko filtry w stylu retro, ale także różnego rodzaju obramowania, charakterystyczne właśnie dla polaroida. Po nałożeniu filtru i wybrania ramki możemy przesłać zdjęcie do różnych portali społecznościowych lub po prostu wydrukować.

Powrót stylu retro na zdjęciach

W ostatnim czasie zauważyliśmy, że zdjęcia w stylu retro stały się bardzo popularne. W sklepach ze sprzętem fotograficznym możemy zauważyć wielki powrót Polaroida. Jest on naprawdę świetną zabawą dla dzieci. Natomiast jeśli nas nie stać na taki rarytas, to aplikacja mobilna będzie doskonałym pomysłem, aby nałożyć ten efekt na zdjęcia zrobione zwyczajnym aparatem cyfrowym. Patrząc na zdjęcia w stylu poraida często budzi się w nas nostalgia i wspominamy czasy, kiedy te aparaty były popularne w latach swojej świetności.