Programy graficzne dla profesjonalistów

Profesjonalne programy graficzne stanowią narzędzie pracy niejednego fotografa, architekta, czy też grafika komputerowego. Wybór oprogramowania zależy od naszych oczekiwań co do funkcjonalności narzędzia. Jedne programy przeznaczone są do zaawansowanej edycji plików, inne zaś mogą pełnić też funkcję katalogowania zdjęć. Warto korzystać z kilku programów, dostosowując zakres działania do danego projektu,

Photoshop – najpopularniejszy program graficzny

Photoshop to flagowy produkt firmy Adobe. Program daje nieograniczone możliwości w zakresie edycji zdjęć. Umożliwia kreowanie profesjonalnych projektów o różnym zakresie. Poznanie wszystkich funkcjonalności oprogramowania zajmuje sporo czasu. To prawdziwy kombajn wśród narzędzi graficznych. Zalecany jest do zaawansowanej obróbki zdjęć, tworzenia jednego obrazu z kilku plików, HDR oraz do zdjęć panoramicznych. Z całą pewnością okaże się pomocy przy tworzeniu stron internetowych, jak i aplikacji mobilnych. Do obsługi plików w formacie RAW potrzebna jest instalacja odpowiedniej wtyczki.

Lightroom – edytor i menadżer do zarządzania zdjęciami w jednym

W przeciwieństwie do Photoshopa zawiera oprogramowanie do zarządzania plikami. Pozwala na budowanie uporządkowanej biblioteki zdjęć. Niezwykle pomocne rozwiązanie w pracy fotografa. Poza tym umożliwia udostępnianie obrazów na portale społecznościowe. Lightroom sprawdzi się do podstawowej obróbki zdjęć typu zmiana balansu bieli, eliminacja czerwonych oczu, zmiana nasycenia, czy redukcji szumu. Godną uwagi funkcją jest automatyzacja edycji obrazów.

Corel Draw – idealny program do tworzenia grafiki wektorowej

Profesjonalne programy graficzne to nie tylko produkty Adobe. CorelDraw to równie popularny produkt wśród zaawansowanych użytkowników. Przeznaczony jest głównie do projektowania graficznego: tworzenia plakatów, ilustracji, wizytówek, reklam, jak i rysunków technicznych. Obsługa programu różni się od typowych działań m.in. poprzez brak pędzla, znanego z wielu innych narzędzi graficznych.