Jaki smartfon do zdjęć?

Kupując smartfon, najczęściej patrzymy na jego podstawowe parametry. Wśród nich jest również jakoś aparatu fotograficznego. W dobie mediów społecznościowych, gdzie co chwila posyła się w świat informacje o sobie i własnym otoczeniu, to właśnie jakość zdjęć jest tym, co decyduje o naszym powodzeniu czy popularności. Ponadto aktualnie żyjemy szybko i ciekawie, z każdej miłej chwili lubimy mieć pamiątkę w postaci zdjęcia, więc telefon i aparat w jednym to duża wygoda.

Jaki aparat powinien mieć smartfon?

W pierwszym rzędzie zwracamy uwagę na rozdzielczość matrycy, jednak to nie jedyny szczegół który jest ważny. Dobry aparat w telefonie powinien mieć przede wszystkim jasny obiektyw. Innymi pożądanymi parametrami są: optyczna stabilizacja obrazu i możliwość pomiaru ostrości. Do tego należy dodać odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia zapisywanie zdjęć w formatach, na jakich nam zależy. Oprócz zdjęć, każdy smartfon ma możliwość nakręcania filmów. Dlatego warto upewnić się z jaką rozdzielczością nakręcane są filmiki.

Jak dobrze robić zdjęcia smartfonem?

Na ogół możliwości telefonów nie dorównują zdolnościom lustrzanek, bo przede wszystkim nie ma tej sławnej głębi obrazu. Jednak trzeba przyznać, że powstają już modele, gdzie aparat w smartfonie przy odpowiednim użytkowaniu, jest w stanie sfotografować rzeczywistość w sposób zadowalający. Już nawet czyszczenie obiektywu specjalną optyczną chusteczką daje początek sukcesom. W dalszej kolejności trzeba przyswoić sobie podstawowe zasady kadrowania i kompozycji. Mimo, że na bieżąco daje się obciąć każde zdjęcie, to jednak nie dosyć, że światło już inaczej na takim obciętym kadrze się układa, to jeszcze mniejsza się ilość pikseli.

Światło jest bardzo ważne

Każdy smartfon zaopatrzony jest lampę błyskową, jednak dobrze jest zrobić do niej dyfuzor. Przysłaniając lampę jasnym kawałkiem papieru, tkaniny lub chusteczki, otrzymujemy efekt zmiękczenia. Ponadto, jeżeli chcemy osiągnąć fotografię pełną kontrastów, to fotografujemy obiekt w pełnym świetle. Najlepszy jednak efekt uzyskuje się na skutek wypośrodkowania. Obiekt położony zbyt daleko od źródła światła wyjdzie szary i ponury.