Jaki aparat dalmierzowy wybrać?

Aparat dalmierzowy jest rodzajem aparatu fotograficznego, który do swojego działania wykorzystuje dalmierz. Jest to świetny sposób na ustawienie ostrości. Ostrość uzyskiwana jest poprzez nałożenie w wizjerze dwóch rozmiarów. Jest to obraz stereoskopowy. Aparat dalmierzowy jest w ten sposób nazywany ze względu na sam sposób kadrowania oraz kwestie ustawienia ostrości. Może mieć bardzo różne formaty. Może to być obrazek mały czy też średni. Jednym z aparatów dalmierzowych na świecie najbardziej znanych są aparaty Leica.

A co powiemy o samym mechanizmie?

Mechanizm ustawiania ostrości polega na niczym innym jak na manipulacji ostrości pierścienia w taki sposób, aby oba obrazy się pokrywy bezpośrednio w wizjerze. Jeden jest większy i nam pokazuje mniej więcej samo pokrycie kadru, dla ogniskowej konkretnej, a drugi jest mniejszy. On z kolei jest przesunięty lekko. Ma przeważnie inny kolor, aby odróżnić go móc od obrazu wizjera. Obrazy się pokrywają przy pomocy bolca, który wystaje bezpośrednio z obiektywu, który niewielką przekładni popycha do środka układu.

Jakieś minusy?

Na pewno minusem dalmierzowych aparatów jest sam efekt paralaksy. Obraz, który jest widziany w wizjerze nie jest w żadnym wypadku obrazem widzianym przez obiektyw i w przypadku kadrowania bliskiego wprowadzić należy samą korektę kadru, aby pozyskać pożądany efekt. Aparaty współczesne dalmierzowe wyświetlają informacje o samym kadrze oraz o jego przesunięciu. Zalet jest jednak znacznie więcej na pewno ich zaletą jest kwestia, że są o wiele mniejsze od lustrzanek. Zmniejszenie samej odległości ogniskowej pozwala na zastosowanie obiektywów z polem mniejszym obrazowania oraz także mniejszym bagnetem. Dzięki temu właśnie sprzęt w całości jest zminiaturyzowany. Oprócz tego dla wielu fotografów samo ustawienie ostrości właśnie za pomocą dalmierza jest o wiele łatwiejsze, a niżeli w porównaniu z lustrzankami. Dlatego też aparaty dalmierzowe cieszą się tak dużą popularnością.