Fotografia kulinarna – Jak jedzeniu zrobić ładne zdjęcia?

Kwestia kulinarnej fotografii

Na pewno jednym z rodzajów fotografii jest fotografia kulinarna. Pojawia się ona zwykle na blogach kulinarnych razem z nowymi przepisami. Fotografowie kulinarni używają na pewno sprzętu profesjonalnego. Są to blendy, tła fotograficzne czy też lampy studyjne. Wielu blogerów wszystkie zdjęcia jednak wykonuje całkowicie w domowych warunkach. Jeśli chodzi o sprzęt, to jest go niewielka ilość. Podczas wykonywania zdjęć jedzenia na pewno jesteśmy niezmiernie głodni. Wszystko przecież wygląda bardzo smacznie.

Jak powstają zdjęcia potraw?

Na pewno nie wiedzieliście, że prawdziwi profesjonaliści robią wiele dziwnych sztuczek z jedzeniem, tylko po to, aby na zdjęciu wyszło dobrze. Do zupy na przykład wkładają gąbkę, aby warzywa ponad powierzchnię zupy wystawały. Jako śmietany z kolei korzystają z pianki po goleniu. Jednak bez takich sztucznych sztuczek również jesteśmy w stanie zrobić świetne zdjęcia tych prawdziwych pyszności.

Przede wszystkim światło

Światło jest jak najbardziej najważniejsze. Jest to sprawa kluczowa. Możemy skorzystać z dziennego światła czy też ze studyjnych lamp, które imitują dzienne światło. Za niedługo dni będą się robiły znacznie krótsze i wykorzystanie dziennego światła jest naprawdę coraz trudniejsze. Gdy posiadamy statyw, to będzie on prawdziwym sprzymierzeńcem. Dzięki niemu uzyskamy dużo dłuższe czasy naświetlenia. Nie musimy się także obawiać, że zdjęcie będzie po prostu rozmazane. Warto robić zdjęcia tuż przy oknie. W miejscu tym jest naprawdę najjaśniej. Dodatkowo firanki rozpraszają światło. Czynią je naprawdę bardzo miękkim.

No i sprzęt

Zdjęcia powinniśmy wykonywać lustrzanką. Obiektyw odpowiednio dobrany będzie się spisywał bardzo dobrze. Powinien być jasny i mogą szeroko otworzyć przesłonę jak i także uzyskać małą porządną głębię ostrości. Jednak sprzętem takim trudniej nieco jest zrobić dobre zdjęcia z góry. Ma on dosyć wąski kąt widzenia i wspiąć się trzeba bardzo wysoko, aby cały kadr objąć. Obiektyw się także sprawdzi do portretowej fotografii. Jak na taki jasny obiektywów, jest on w cenie naprawdę bardzo dobrej.