Czym jest program Photoshop i dla kogo jest dedykowany?

Adobe Photoshop to płatny program graficzny należący do grona najpopularniejszych aplikacji używanych przez artystów. Zyskujemy dostęp do tego programu poprzez opłacanie rocznych subskrybcji, które otrzymamy za kilka, lub kilkanaście setek złotych. Istnieją również wersje dla firm, a sama aplikacja posiada bezpłatną, siedmiodniową wersję próbną.

Dostępne narzędzia

Program Photoshop posiada szereg narzędzi, które pozwolą zmodyfikować zdjęcie poprzez zmianę kontrastu, jasności, nałożenie filtrów, czy nawet zmianę kolorystyki poszczególnych elementów. Jest to program wykorzystywany także do projektowania ilustracji i złożonych grafik, posiada narzędzia takie jak „pędzel mieszający”, czy szereg opcji zaznaczania obiektów, co pozwala dowolnie modyfikować zdjęcia i tworzyć własne prace w dowolnym rozmiarze.

Możliwości programu

Program posiada możliwość zapisywania w całym wachlarzu formatów, dedykowany dla niego jest format PSD, ale istnieje nawet możliwość kompresji do JPEG, albo zapisania pliku jako pdf, czy przede wszystkim TIFF, który umożliwi ich wyświetlenie nawet bez programu, przy utrzymaniu wszystkich danych, jakich potrzebujemy do ponownej pracy na grafice. Program jest uważany za czytelny i posiada nowoczesny, schludny interfejs, z możliwością przestawiania poszczególnych okien z opcjami, ich ukrywania, lub grupowania. Sama nauka obsługi programu Photoshop może się wydłużyć ze względu na ilość funkcji, ale liczba poradników wypuszczanych zarówno przez samo Adobe, jak i prywatnych użytkowników sprawia, że wszystkie opcje można odkryć bez specjalistycznej pomocy.

Zastosowania

Adobe Photoshop sprawdza się we wszystkich dziedzinach grafiki dwuwymiarowej i jest dobrym wyborem dla potencjalnych przyszłych grafików, oraz fotografów. Ze względu na swoją popularność obcowanie z nim na którymś etapie studiów czy kariery może okazać się konieczne. Powstają w nim komiksy, grafiki na strony w sieci, a nawet animacje. Obrabia się w nim również zdjęcia i wykorzystuje do wprowadzania poprawek, czy przeróbek gotowych prac.